Y05 (4G)
- Elegant Design
- Powerful 6500mAh Battery
- Bright 1200nits Display with 120Hz
- SGS 5-Star Drop Resistance with Military Grade Certification & IP65
- Smooth Origin OS with Smart AI
Original price was: ₹22,999.00.₹12,999.00Current price is: ₹12,999.00.
Guaranteed Safe Checkout
Key Features
Specifications |
|
| Processor | T7225 |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Battery | 6500 mAh (TYP) |
| Fast Charging | 15W |
| Fingerprint Sensor | Side-mounted capacitive fingerprint sensor |
| Color | Midnight Blue | Champagne Gold |
| Operating System | OriginOS 6.0 |
| DISPLAY | |
| Size | 17.13 cm (6.74 inches) |
| Resolution | 1600 × 720 |
| Type | LCD |
| Touch Screen | Capacitive multi-touch |
| CAMERA | |
| Camera | Rear 8 MP | Front 5 MP |
| Aperture | Rear f/2.0 (8MP) | Front f/2.2 (5 MP) |
| Flash | Rear flash |
| Scene Modes | Rear: Photo, Night, Portrait, Video, Live Photo, Time-lapse, Pro, Pano, Documents | Front: Photo, Night, Portrait, Video, Live Photo |
| NETWORK | |
| SIM Slot Type | 2 nano SIMs + 1 microSD |
| Standby Mode | Dual SIM Dual Standby |
| 2G GSM | 850/900/1800 MHz |
| 3G WCDMA | B1/B5/B8 |
| 4G FDD-LTE | B1/B3/B5/B8 |
| 4G TDD-LTE | B38/B40/B41 |
| SAR Value | |
| Head | 1.05 W/Kg |
| Body | 1.03 W/Kg |
| BODY | |
| Dimensions | 16.74 cm × 7.71 cm × 0.839 cm |
| Weight | 209g |
| CONNECTIVITY | |
| Wi-Fi | 2.4G, 5G |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| USB | USB 2.0 |
| GPS | Supported |
| OTG | Supported |
| FM | Supported |
| LOCATION | |
| Location | GPS, BeiDou, GLONASS, Galileo, QZSS |
| SENSORS | |
| Accelerometer | Supported |
| Ambient Light Sensor | Supported |
| Proximity Sensor | Supported |
| E-compass | Supported |
| Additional Information | |
| Country of Origin | India |
| Generic Name | Mobile phone |
| Net Quantity | 1 unit |
| Name of Manufacturer | vivo Mobile India Private Limited |
| Address of Manufacturer | PLOT NO 8, SECTOR-24, YAMUNA EXPRESSWAY AREA, GAUTAM BUDDHA NAGAR,UTTAR PRADESH – 201310, INDIA |
Related Products
Cosmos Black
Glacier Blue
T5 Pro (5G)
Price range: ₹29,999.00 through ₹33,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Midnight Blue
Sunrise Gold
Y11 (5G)
Price range: ₹14,999.00 through ₹16,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Meteor Grey
Phoenix Gold
T4 Ultra (5G)
Price range: ₹37,999.00 through ₹39,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Elite Purple
Noble Gold
V60e (5G)
Price range: ₹31,999.00 through ₹35,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Majestic Green
Titanium Silver
Y19e (4G)
Original price was: ₹11,999.00.₹9,999.00Current price is: ₹9,999.00.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Majestic Green
Titanium Silver
Y19s (5G)
Price range: ₹12,499.00 through ₹15,499.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page












All Products
T Series
X Series
Y Series