Y31 Pro (5G)
- Powerful Dimensity 7300 Processor
- Ultra long 6500 mAh Battery
- 4K Video Recording
- High Brightness FHD Display
- Military Grade durability
Price range: ₹18,999.00 through ₹20,999.00
Guaranteed Safe Checkout
Key Features
Specifications |
|
| Processor | Dimensity 7300 |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB | 256 GB |
| Battery | 6500 mAh (TYP) |
| Fast Charging | 44W |
| Fingerprint Sensor | Side-mounted capacitive fingerprint sensor |
| Color | Dreamy White | Mocha Brown |
| Operating System | Funtouch OS 15 |
| DISPLAY | |
| Size | 17.06 cm (6.72 inches) |
| Resolution | 2408 × 1080 |
| Type | LCD |
| Touch Screen | Capacitive multi-touch |
| CAMERA | |
| Camera | Rear 50 MP + 2 MP | Front 8 MP |
| Aperture | Rear f/1.8 (50 MP) + f/2.4 (2 MP) | Front f/2.05 (8 MP) |
| Flash | Rear flash |
| Scene Modes | Rear: Photo, Night, Portrait, Video, Live Photo, Slo-mo, Time-lapse, Pro, Pano, Documents, 50 MP, Scan | Front: Photo, Portrait, Video, Live Photo |
| NETWORK | |
| SIM Slot Type | 2 nano SIMs |
| Standby Mode | Dual SIM Dual Standby (DSDS) |
| 2G GSM | 850/900/1800 MHz |
| 3G WCDMA | B1/B5/B8 |
| 4G FDD-LTE | B38/B40/B41 |
| 4G TDD-LTE | B38/B40/B41 |
| 5G NR band | n1/n3/n5/n8/n28B/n40/n77/n78 |
| SAR Value | |
| Head | 0.985 W/kg |
| Body | 0.936 W/kg |
| BODY | |
| Dimensions | 16.570 × 7.630 × 0.819 cm (Dreamy White) | 16.570 × 7.630 × 0.809 cm (Mocha Brown) |
| Weight | 208g (Dreamy White) | 204g (Mocha Brown) |
| CONNECTIVITY | |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| USB | USB 2.0 |
| GPS | Supported |
| OTG | Supported |
| LOCATION | |
| Location | GPS, BeiDou, GLONASS, Galileo, QZSS |
| SENSORS | |
| Accelerometer | Supported |
| Ambient Light Sensor | Supported |
| Proximity Sensor | Supported |
| E-compass | Supported |
| Gyroscope | Supported |
| IN THE BOX | |
| IN THE BOX | Model | Quick Start Guide | USB Cable | Charger | Eject Tool | Phone Case | Protective Film (applied) | Warranty Card |
| Additional Information | |
| Country of Origin | India |
| Generic Name | Mobile Phone |
| Net Quantity | 1 Unit |
| Name of Manufacturer | vivo Mobile India Private Limited |
| Address of Manufacturer | PLOT NO 8, SECTOR-24, YAMUNA EXPRESSWAY AREA, GAUTAM BUDDHA NAGAR,UTTAR PRADESH – 201310, INDIA |
Related Products
Champagne Gold
Midnight Blue
Y21 (5G)
Price range: ₹18,999.00 through ₹22,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Arctic White
Twilight Blue
T4 R (5G)
Price range: ₹20,999.00 through ₹24,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Emerald Blaze
Phantom Grey
T4 (5G)
Price range: ₹22,999.00 through ₹26,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Meteor Grey
Phoenix Gold
T4 Ultra (5G)
Price range: ₹37,999.00 through ₹39,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Elite Black
Mist Blue
Summit Red
X300 (5G)
Price range: ₹75,999.00 through ₹85,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Glam White
Olive Green
Y400 (5G)
Price range: ₹25,999.00 through ₹27,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page










All Products
T Series
X Series
Y Series