Y400 Pro (5G)
- Segment’s slimmest 3D curved display*
- 4K Video: Both Front and Rear Cameras
- 90W FlashCharge
- Sony Multifocal Portrait
- 4500 nits local peak brightness
- MediaTek Dimensity 7300 5G Process
Price range: ₹25,999.00 through ₹27,999.00
Guaranteed Safe Checkout
Key Features



Specifications |
|
| Processor | Dimensity 7300 |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB | 256 GB |
| Battery | 5500 mAh (TYP) |
| Fast Charging | 90W |
| Fingerprint Sensor | In-display optical fingerprint sensor |
| Color | Freestyle White | Fest Gold | Nebula Purple |
| Operating System | Funtouch OS 15 |
| DISPLAY | |
| Size | 17.20 cm (6.77 inches) |
| Resolution | 2392 × 1080 |
| Type | AMOLED |
| Touch Screen | Capacitive multi-touch |
| CAMERA | |
| Camera | Rear 50 MP + 2 MP | Front 32 MP, |
| Aperture | Rear f/1.79 (50 MP) + f/2.4 (2 MP) | Front f/2.45 (32 MP) |
| Flash | Rear flash |
| Scene Modes | Rear: Photo, Portrait, Night, Video, 50 MP, Pano, Ultra HD Document, Slo-mo, Time-lapse, Supermoon, Pro, Food, Dual View, Film Camera | Front: Photo, Portrait, Night, Video, Dual View, Film Camera |
| NETWORK | |
| SIM Slot Type | 2 nano SIMs |
| Standby Mode | 5G + 5G Dual SIM Dual Standby |
| 2G GSM | 850/900/1800 MHz |
| 3G WCDMA | B1/B5/B8 |
| 4G FDD-LTE | B1/B3/B5/B8/B28B |
| 4G TDD-LTE | B38/B40/B41 (2535–2655 MHz) |
| 5G NR band | n1/n3/n5/n8/n28B/n38/n40/n41 (2535–2655 MHz)/n77/n78 |
| SAR Value | |
| Head | 0.895 W/kg |
| Body | 0.847 W/kg |
| BODY | |
| Dimensions | 16.372 × 7.500 × 0.749 cm (Nebula Purple) | 16.372 × 7.500 × 0.774 cm (Freestyle White) | 16.372 × 7.500 × 0.772 cm (Fest Gold) |
| Weight | 182g |
| CONNECTIVITY | |
| Wi-Fi | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| USB | USB 2.0 |
| GPS | GPS, BeiDou, GLONASS, Galileo, QZSS |
| OTG | Supported |
| LOCATION | |
| Location | GPS, BeiDou, GLONASS, Galileo, QZSS |
| SENSORS | |
| Accelerometer | Supported |
| Ambient Light Sensor | Supported |
| Proximity Sensor | Supported |
| E-compass | Supported |
| Gyroscope | Supported |
| IN THE BOX | |
| IN THE BOX | Model | Quick Start Guide | USB Cable | Charger | Eject Tool | Phone Case | Protective Film (applied) | Warranty Card |
| Additional Information | |
| Country of Origin | India |
| Generic Name | Mobile phone |
| Net Quantity | 1 unit |
| Name of Manufacturer | vivo Mobile India Private Limited |
| Address of Manufacturer | PLOT NO 8, SECTOR-24, YAMUNA EXPRESSWAY AREA, GAUTAM BUDDHA NAGAR,UTTAR PRADESH – 201310, INDIA |
Related Products
Cosmos Black
Glacier Blue
T5 Pro (5G)
Price range: ₹29,999.00 through ₹33,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Champagne Gold
Midnight Blue
Y05 (4G)
Original price was: ₹22,999.00.₹12,999.00Current price is: ₹12,999.00.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Festive Red
Noble Gold
Y51 Pro (5G)
Price range: ₹24,999.00 through ₹27,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Emerald Blaze
Phantom Grey
T4 (5G)
Price range: ₹22,999.00 through ₹26,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Meteor Grey
Phoenix Gold
T4 Ultra (5G)
Price range: ₹37,999.00 through ₹39,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Majestic Green
Titanium Silver
Y19s (5G)
Price range: ₹12,499.00 through ₹15,499.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page


All Products
T Series
X Series
Y Series