T4X (5G)
- 6500 mAh High Density Battery +44W Flash Charge
- MediaTek Dimensity 7300
- 50 MP AI Camera
- Military Grade Durability
- UFS 3.1 Storage
- 1050 nits High Brightness
- New Ultra Game Mode
- 400% Ultra High volume
Price range: ₹15,499.00 through ₹18,499.00
Guaranteed Safe Checkout
Key Features


Specifications |
|
| Processor | MediaTek Dimensity 7300 5G |
| RAM | 6 GB | 8 GB |
| Storage | 128 GB | 256 GB |
| Battery | 6500 mAh (TYP) |
| Fast Charging | 44 W |
| Fingerprint Sensor | Side-mounted fingerprint sensor |
| Color | Marine Blue | Pronto Purple | Glacial Teal |
| Operating System | Funtouch OS 15 |
| DISPLAY | |
| Size | 17.06 cm (6.72″) |
| Resolution | 2408 × 1080 |
| Type | LCD |
| Touch Screen | Capacitive multi-touch |
| CAMERA | |
| Camera | Front : 8 MP HD Selfie Camera; f/2.05 | Rear : 50 MP AI Main Camera: AF supported; f/1.8 2 MP Bokeh Camera: f/2.4 |
| Aperture | Rear f/2.4 (2 MP bokeh) | Front f/2.05 (8 MP), Rear f/1.8 (50 MP main) |
| Flash | Rear Single flash |
| Scene Modes | Rear: Night, Portrait, Photo, Video, 50 MP, Pano, Documents, Slo-mo, Time-lapse, Pro, Live Photo | Front: Photo, Video, Live Photo |
| NETWORK | |
| SIM Slot Type | 2 Nano SIMs |
| Standby Mode | 5G + 5G Dual SIM Dual Standby |
| 2G GSM | 850/900/1800 MHz |
| 3G WCDMA | B1/B5/B8 |
| 4G FDD-LTE | B1/B3/B5/B8/B28B |
| 4G TDD-LTE | B38/B40/B41 |
| 5G NR band | n1/n3/n5/n8/n28B/n40/n77/n78 |
| SAR Value | |
| Head | 0.985 W/kg |
| Body | |
| Dimensions | 16.570 cm × 7.630 cm × 0.819 cm (Marine Blue) | 16.570 cm × 7.630 cm × 0.809 cm (Pronto Purple) |
| Weight | 208g (Marine Blue) | 204g (Pronto Purple) |
| CONNECTIVITY | |
| Wi-Fi | 2.4 GHz/5 GHz, WiFi 6 Supported |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| USB | USB 2.0 |
| GPS | Supported |
| OTG | Supported |
| LOCATION | |
| Location | GPS, BeiDou, GLONASS, Galileo, QZSS |
| SENSORS | |
| Accelerometer | Supported |
| Ambient Light Sensor | Supported |
| Proximity Sensor | Supported |
| E-compass | Supported |
| Gyroscope | Supported |
| IN THE BOX | |
| IN THE BOX | Model | Quick Start Guide | USB Cable | Charger | Eject Tool | Phone Case | Protective Film (applied) | Warranty Card |
| Additional Information | |
| Country of Origin | India |
| Generic Name | Mobile phone |
| Net Quantity | 1 unit |
| Name of Manufacturer | Vivo Mobile India Private Limited |
| Address of Manufacturer | PLOT NO 8, SECTOR 24, YAMUNA EXPRESSWAY AREA, GAUTAMBUDDHA NAGAR, UTTAR PRADESH, 201310 UTTAR PRADESH,India-201310 |
Related Products
Champagne Gold
Midnight Blue
Y05 (4G)
Original price was: ₹22,999.00.₹12,999.00Current price is: ₹12,999.00.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Lemon Yellow
Passion Red
V70 (5G)
Price range: ₹45,999.00 through ₹49,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Blaze Gold
Nitro Blue
T4 Pro (5G)
Price range: ₹27,999.00 through ₹31,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Diamond Green
Rose Red
Y 31 (5G)
Price range: ₹18,999.00 through ₹20,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Majestic Green
Titanium Silver
Y19e (4G)
Original price was: ₹11,999.00.₹9,999.00Current price is: ₹9,999.00.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Prism Blue
Titanium Gold
T4 Lite (5G)
Price range: ₹11,999.00 through ₹14,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page



All Products
T Series
X Series
Y Series