X300 (5G)
- 200MP ZEISS Main Camera
- 200MP Ultra-Clear Portrait
- 16.04cm (6.31″) Compact Flat Screen
- All-new OriginOS 6
Price range: ₹75,999.00 through ₹85,999.00
Guaranteed Safe Checkout
Key Features
Specifications |
|
| Processor | MediaTek Dimensity 9500 |
| RAM | 12GB | 16GB |
| Storage | 256GB | 512GB |
| Battery | 6040mAh(TYP) |
| Fast Charging | 90W FlashCharge |
| Fingerprint Sensor | 3D ultrasonic single-point fingerprint sensor |
| Color | Elite Black | Mist Blue | Summit Red |
| Operating System | OriginOS 6 |
| DISPLAY | |
| Size | 16.04cm (6.31”) |
| Resolution | 2640 × 1216 |
| Type | AMOLED |
| Touch Screen | Capacitive multi-touch |
| CAMERA | |
| Camera | Rear: 200MP HPB 1/1.14″ (OIS) CIPA 4.5 + 50MP JN1 1/2.76″ wide-angle AF 119.4 degree + 50MP Sony IMX885 LYT-602 1/1.953″ Telephoto (OIS) 3x Optical Zoom CIPA 4.5 | Front: 4K, 1080p | 30 fps, 60 fps |
| Aperture | Rear: Main f/1.57; Wide-Angle f/2.0; Telephoto f/2.67 | Front Camera – f/2.0 |
| Flash | Rear flash |
| Scene Modes | Snapshot, Portrait, Photo, Video, High Resolution, Pano, Ultra HD Document, Slo-mo, Long Exposure, Time-Lapse, Supermoon, Astro, Landscape & Night Mode, Pro, Live Photo, Portrait Video, Night, Super Macro, ZEISS Multifocal Portrait, Stage Mode 2.0, AI Storyboard, Telephoto Extender |
| NETWORK | |
| SIM Slot Type | Number of SIM – 2 nano SIMs (SIM1 + SIM2) | SIM1+SIM2/SIM1+eSIM1/eSIM1+eSIM2 |
| Standby Mode | Dual SIM Dual Active |
| 2G GSM | GSM 850/900/1800/1900 MHz |
| 3G WCDMA | B1/B2/B4/B5/B8 |
| 4G FDD-LTE | B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12/B17/B18/B19/B20/B25/B26/B28/B32/B66 |
| 4G TDD-LTE | B38/B39/B40/B41/B42 |
| 5G NR band | n1/n2/n3/n5/n7/n8/n20/n25/n26/n28/n38/n40/n41/n66/n75/n77/n78 |
| SAR Value | |
| Head | 1.137 W/kg |
| Body | 1.143 W/kg |
| BODY | |
| Dimensions | 15.057cm ×7.192cm ×0.795cm |
| Weight | 190 g |
| Material | Glass, Glass fiber |
| CONNECTIVITY | |
| Wi-Fi | 2.4GHz,5.0GHz, 6.0Ghz |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0 |
| USB | USB Type-C, USB 3.2 gen 1 |
| GPS | Supported |
| OTG | Supported |
| LOCATION | |
| Location | GPS, BeiDou, GLONASS, Galileo, QZSS, NavIC, A-GPS, cellular positioning, Wi-Fi positioning |
| SENSORS | |
| Accelerometer | Supported |
| Ambient Light Sensor | Supported |
| Proximity Sensor | Supported |
| E-compass | Supported |
| Gyroscope | Supported |
| IN THE BOX | |
| IN THE BOX | Model | Documentation | Type-C Cable | USB Power Adapter | SIM Ejector | Protective Case | Protective Film (applied) |
| Additional Information | |
| Country of Origin | India |
| Generic Name | Mobile phone |
| Net Quantity | 1 unit |
| Name of Manufacturer | vivo Mobile India Private Limited |
| Address of Manufacturer | PLOT NO 8, SECTOR-24, YAMUNA EXPRESSWAY AREA, GAUTAM BUDDHA NAGAR,UTTAR PRADESH – 201310, INDIA |
Related Products
Champagne Gold
Midnight Blue
Y05 (4G)
Original price was: ₹22,999.00.₹12,999.00Current price is: ₹12,999.00.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Authentic Black
Passion Red
Sand Beige
V70 Elite (5G)
Price range: ₹51,999.00 through ₹61,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Lemon Yellow
Passion Red
V70 (5G)
Price range: ₹45,999.00 through ₹49,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Meteor Grey
Phoenix Gold
T4 Ultra (5G)
Price range: ₹37,999.00 through ₹39,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Elite Purple
Noble Gold
V60e (5G)
Price range: ₹31,999.00 through ₹35,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fest Gold
Freestyle White
Nebula Purple
Y400 Pro (5G)
Price range: ₹25,999.00 through ₹27,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page












All Products
T Series
X Series
Y Series