X Fold 5 (5G)
- Ultra-Light & Ultra-Slim
- 6000mAh Long-Lasting Battery for Foldable Phones
- 50MP ZEISS Telephoto Camera
- ZEISS Multifocal Portrait
- AI Smart Office
- Ultra-Vision Display
Original price was: ₹159,999.00.₹149,999.00Current price is: ₹149,999.00.
Guaranteed Safe Checkout
Key Features



Specifications |
|
| Processor | Snapdragon 8 Gen 3 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB |
| Battery | 6000mAh (TYP) | 5815mAh (MIN) Rated |
| Fast Charging | 80W FlashCharge. |
| Fingerprint Sensor | Supported (Side-mounted capacitive fingerprint sensor) |
| Color | Titanium Gray |
| Operating System | Funtouch OS 15, Based on Android 15 |
| DISPLAY | |
| Size | Main Screen – 20.38cm (8.03”) | Cover Screen – 16.58cm (6.53”) |
| Resolution | Main Screen – 2480 × 2200 | Cover Screen – 2748 × 1172 |
| Type | AMOLED (Both Displays) |
| Touch Screen | Capacitive multi-touch |
| CAMERA | |
| Camera | Rear: 50MP AF IMX921 OIS VCS + 50MP Ultra Wide-Angle AF JN1 + 50MP AF IMX882 OIS Telephoto 3x Optical Zoom, 100x HyperZoom | Front: 20MP FF (Cover Screen) | Front 20MP FF (Main Screen) |
| Aperture | Front: Cover Screen Camera – f/2.4 Main Screen Camera – f/2.4 Rear: main f/1.57 wide-angle f/2.05 Telephoto f/2.55 |
| Flash | Rear flash |
| Scene Modes | Snapshot, Landscape & Night, Portrait, Photo, Super macro, Video, Portrait Video, High Resolution, Pano, Ultra HD Document, Slo-mo, Long Exposure, Time-Lapse, Supermoon, Pro, Food, Live Photo |
| NETWORK | |
| SIM Slot Type | 2 nano SIMs (SIM1 + SIM2) |
| Standby Mode | Dual SIM Dual Standby (DSDS) |
| 2G GSM | 850/900/1800/1900MHz |
| 3G WCDMA | B1/B2/B4/B5/B6/B8/B19 |
| 4G FDD-LTE | B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12/B17/B18/B19/B20/B25/B26/B28/B66 |
| 4G TDD-LTE | B34/B38/B39/B40/B41/B42/B43/B48 |
| 5G NR band | n1/n2/n3/n5/n7/n8/n12/n18/n20/n25/n26/n28/n38/n40/n41/n48/n66/n77/n78 |
| SAR Value | |
| Head | 0.86 W/kg |
| Body | 0.85W/kg |
| BODY | |
| Dimensions | Folded: 15.968cm ×7.260cm ×0.920cm ; Unfolded: 15.968cm ×14.229cm ×0.430cm Folded: 159.68*72.60*9.2mm | Unfolded: 159.68*142.29*4.3mm |
| Weight | Titanium Gray – 217g |
| Material | Glass Fiber |
| CONNECTIVITY | |
| Wi-Fi | 2.4GHz,5.0GHz |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| USB | USB Type-C, USB 3.2 Gen 1 |
| GPS | Supported (L1;L5) |
| OTG | Supported |
| LOCATION | |
| Location | GPS, BeiDou, GLONASS, Galileo, QZSS, NavIC, A-GPS, cellular positioning, Wi-Fi positioning |
| SENSORS | |
| Accelerometer | Supported |
| Ambient Light Sensor | Supported |
| Proximity Sensor | Supported |
| E-compass | Supported |
| Gyroscope | Supported |
| IN THE BOX | |
| IN THE BOX | Model | Quick Start Guide | Type-C Cable | Charger (USB Power adapter) | Eject Tool | Phone Case | Protective Film (applied) | Warranty Card |
| Additional Information | |
| Country of Origin | India |
| Generic Name | Mobile phone |
| Net Quantity | 1 unit |
| Name of Manufacturer | vivo Mobile India Private Limited |
| Address of Manufacturer | PLOT NO 8, SECTOR-24, YAMUNA EXPRESSWAY AREA, GAUTAM BUDDHA NAGAR,UTTAR PRADESH – 201310, INDIA |
Related Products
Cyber Green
Star Silver
T5x (5G)
Price range: ₹22,999.00 through ₹26,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Cosmos Black
Glacier Blue
T5 Pro (5G)
Price range: ₹29,999.00 through ₹33,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Meteor Grey
Phoenix Gold
T4 Ultra (5G)
Price range: ₹37,999.00 through ₹39,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Elite Purple
Noble Gold
V60e (5G)
Price range: ₹31,999.00 through ₹35,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Dune Gold
Elite Black
X300 Pro (5G)
Original price was: ₹119,999.00.₹109,999.00Current price is: ₹109,999.00.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Glacial Teal
Marine Blue
Pronto Purple
T4X (5G)
Price range: ₹15,499.00 through ₹18,499.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page



All Products
T Series
X Series
Y Series