V60e (5G)
- vivo’s first 200MP main camera
- India’s First AI Festival Portrait
- 8.5 cm Telephoto Portrait Close-up
- 90W FlashCharge with 6500mAh Battery
- IP68 & IP69 Top-Grade Dust and Water Resistance
- AI Four-Season Portrait
- 50 MP Eye AF Group Selfie Camera
Price range: ₹31,999.00 through ₹35,999.00
Guaranteed Safe Checkout
Key Features
Specifications |
|
| Processor | MediaTek Dimensity 7360-Turbo |
| RAM | 8GB | 12GB |
| Storage | 128GB | 256GB |
| Battery | 6500 mAh (TYP) |
| Fast Charging | 90W |
| Fingerprint Sensor | In-display optical fingerprint sensor |
| Color | Noble Gold | Elite Purple |
| Operating System | Funtouch OS 15 |
| DISPLAY | |
| Size | 17.20 cm (6.77″) |
| Resolution | 2392 × 1080 |
| Type | AMOLED |
| Touch Screen | Capacitive multi-touch |
| CAMERA | |
| Camera | Rear: 200 MP Ultra-Clear Main Camera: OIS, f/1.88, FOV 84°, 6P lens 8 MP Wide-Angle Camera: f/2.2, FOV 120°, 5P lens | Front: 50 MP Eye AF Group Selfie Camera: AF, f/2.0, FOV 92°, 5P lens |
| Aperture | Rear f/1.88 (200 MP Ultra-Clear Main Camera) Rear f/2.2 (8 MP Wide-Angle Camera) | Front f/2.0 (50 MP Eye AF Group Selfie Camera) |
| Flash | Rear flash |
| Scene Modes | Rear camera: Night, Portrait, Photo, Video, Micro Movie, High Resolution, Pano, Ultra HD Document, Slo-mo, Time-lapse, Supermoon, Pro, Food, Underwater Photography, Dual View | Front camera: Night, Portrait, Photo, Video, Micro Movie, High Resolution, Dual View |
| NETWORK | |
| SIM Slot Type | 2 nano SIMs |
| Standby Mode | 5G + 5G Dual SIM Dual Standby |
| 2G GSM | 850/900/1800 MHz |
| 3G WCDMA | B1/B5/B8 |
| 4G FDD-LTE | B1/B3/B5/B8/B28B |
| 4G TDD-LTE | B38/B40/B41 |
| 5G NR band | n1/n3/n5/n8/n28B/n38/n40/n41/n77/n78 |
| BODY | |
| Dimensions | 16.353 × 7.696 × 0.749 cm |
| Weight | 190g |
| CONNECTIVITY | |
| Wi-Fi | 2.4 GHz/5 GHz |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| USB | USB 2.0 |
| GPS | Supported |
| OTG | Supported |
| LOCATION | |
| Location | GPS, BeiDou, GLONASS, Galileo, QZSS |
| SENSORS | |
| Accelerometer | Supported |
| Ambient Light Sensor | Supported |
| Proximity Sensor | Supported |
| E-compass | Supported |
| Gyroscope | Supported |
| IN THE BOX | |
| IN THE BOX | Model | Quick Start Guide | USB Cable | Charger | Eject Tool | Phone Case | Protective Film (applied) | Warranty Card |
| Additional Information | |
| Country of Origin | India |
| Generic Name | Mobile phone |
| Net Quantity | 1 unit |
| Name of Manufacturer | Vivo Mobile India Private Limited |
| Address of Manufacturer | PLOT NO 8, SECTOR 24, YAMUNA EXPRESSWAY AREA, GAUTAMBUDDHA NAGAR, UTTAR PRADESH, 201310 UTTAR PRADESH,India-201310 |
Related Products
Champagne Gold
Midnight Blue
Y05 (4G)
Original price was: ₹22,999.00.₹12,999.00Current price is: ₹12,999.00.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Blaze Gold
Nitro Blue
T4 Pro (5G)
Price range: ₹27,999.00 through ₹31,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Dreamy White
Mocha Brown
Y31 Pro (5G)
Price range: ₹18,999.00 through ₹20,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Elite Black
Mist Blue
Summit Red
X300 (5G)
Price range: ₹75,999.00 through ₹85,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Majestic Green
Titanium Silver
Y19s (5G)
Price range: ₹12,499.00 through ₹15,499.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Glacial Teal
Marine Blue
Pronto Purple
T4X (5G)
Price range: ₹15,499.00 through ₹18,499.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page















All Products
T Series
X Series
Y Series