V70 Elite (5G)
- 50 MP ZEISS Night Telephoto Camera
- Snapdragon® 8s Gen 3
- 4K 60fps Video with Zoom Clarity
- Compact Design with Metal Frame
- AI Magic Weather
Price range: ₹51,999.00 through ₹61,999.00
Guaranteed Safe Checkout
Key Features
Specifications |
|
| Processor | Snapdragon® 7 Gen 4 |
| RAM | 8 GB | 12 GB |
| Storage | 256 GB |
| Battery | 6500 mAh (TYP) |
| Fast Charging | 90W |
| Fingerprint Sensor | 3D Ultrasonic Fingerprint Sensor 2.0 |
| Color | Authentic Black |Passion Red | Lemon Yellow |Sand Beige |
| Operating System | OriginOS 6 |
| DISPLAY | |
| Size | 16.74 cm (6.59 inches) |
| Resolution | 2750 × 1260 |
| Type | AMOLED |
| Touch Screen | Capacitive multi-touch |
| CAMERA | |
| Camera | Rear: 50 MP ZEISS OIS main camera: AF & OIS, f/1.88, FOV 84°, 6P lens 50 MP ZEISS Night telephoto camera: AF & OIS, f/2.65, FOV 33°, 4P lens 8 MP ZEISS ultra wide-angle camera: FF, f/2.2, FOV 115°, 5P lens | Front: 50 MP ZEISS group selfie camera: AF, f/2.0, FOV 92°, 5P lens |
| Aperture | Rear: f/1.88 (50 MP rear OIS main camera) Rear: f/2.65 (50 MP OIS telephoto camera) Rear f/2.2 (8 MP wide-angle camera) | Front f/2.0 (50 MP front main camera) |
| Flash | Rear flash |
| Scene Modes | Rear main camera: Night, Portrait, Photo, Video, Micro Movie, High resolution, Pano, Ultra HD Document, Slo-mo, Time-lapse, Supermoon, Astro, Pro, Snapshot, Food, Underwater Photography, Dual View, Stage, Film Camera Rear telephoto camera: Night, Portrait, Photo, Video, High resolution, Ultra HD Document, Time-lapse, Supermoon, Pro, Snapshot, Stage, Film Camera Rear ultra wide-angle camera: Night, Photo, Video, Time-lapse, Pro | Front camera: Night, Portrait, Photo, Video, Micro Movie, High resolution, Dual View, Film Camera |
| NETWORK | |
| SIM Slot Type | 2 nano SIMs |
| Standby Mode | 5G + 5G Dual SIM Dual Standby |
| 2G GSM | 850/900/1800 MHz |
| 3G WCDMA | B1/B4/B5/B6/B8/B19 |
| 4G FDD-LTE | B1/B3/B4/B5/B8/B18/B19/B26/B28/B66 |
| 4G TDD-LTE | B38/B39/B40/B41/B42 |
| 5G NR band | n1/n3/n5/n8/n28/n38/n40/n41/n66/n77/n78 |
| SAR Value | |
| Head | 1.09 |
| Body | 0.95 |
| BODY | |
| Dimensions | 15.752 × 7.433 × 0.759 cm (Passion Red, Lemon Yellow) |
| Weight | 194g (Passion Red, Lemon Yellow) |
| Material | Glass (Passion Red, Lemon Yellow) |
| CONNECTIVITY | |
| Wi-Fi | 2.4G, 5G |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| USB | USB 2.0 |
| GPS | Supported |
| OTG | Supported |
| LOCATION | |
| Location | GPS, BeiDou, GLONASS, Galileo, QZSS, NavIC |
| SENSORS | |
| Accelerometer | Supported |
| Ambient Light Sensor | Supported |
| Proximity Sensor | Supported |
| E-compass | Supported |
| Gyroscope | Supported |
| IN THE BOX | |
| IN THE BOX | Model | Quick Start Guide | USB Cable | Charger | Eject Tool | Phone Case | Protective Film (applied) | Warranty Card |
| Additional Information | |
| Country of Origin | India |
| Generic Name | Mobile phone |
| Net Quantity | 1 unit |
| Name of Manufacturer | vivo Mobile India Private Limited |
| Address of Manufacturer | Plot No 8, Sector-24, Yamuna Expressway Area, Gautam Buddha Nagar,Uttar Pradesh – 201310, India |
Related Products
Cyber Green
Star Silver
T5x (5G)
Price range: ₹22,999.00 through ₹26,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Dreamy White
Mocha Brown
Y31 Pro (5G)
Price range: ₹18,999.00 through ₹20,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Elite Black
Mist Blue
Summit Red
X300 (5G)
Price range: ₹75,999.00 through ₹85,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fest Gold
Freestyle White
Nebula Purple
Y400 Pro (5G)
Price range: ₹25,999.00 through ₹27,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Grey
X Fold 5 (5G)
Original price was: ₹159,999.00.₹149,999.00Current price is: ₹149,999.00.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Glacial Teal
Marine Blue
Pronto Purple
T4X (5G)
Price range: ₹15,499.00 through ₹18,499.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















All Products
T Series
X Series
Y Series