Y19e (4G)
Original price was: ₹11,999.00.₹9,999.00Current price is: ₹9,999.00.
Guaranteed Safe Checkout
Key Features



Specifications |
|
| Processor | T7225 |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Battery | 5500 mAh (TYP) |
| Fast Charging | 15W |
| Fingerprint Sensor | Side-mounted capacitive fingerprint sensor |
| Color | Titanium Silver | Majestic Green |
| Operating System | Funtouch OS 14 |
| DISPLAY | |
| Size | 17.1196 cm (6.74 inches) |
| Resolution | 1600 × 720 |
| Type | LCD |
| Touch Screen | Capacitive multi-touch |
| CAMERA | |
| Camera | Rear 13 MP + 0.08 MP | Front 5 MP |
| Aperture | Rear f/2.2 (13 MP) + f/3.0 (0.08 MP) | Front f/2.2 (5 MP) |
| Flash | Rear flash |
| Scene Modes | Rear: Photo, Night, Portrait, Video, Live Photo, Slo-mo, Time-lapse, Pro, Pano, Documents | Front: Photo, Night, Portrait, Video, Live Photo |
| NETWORK | |
| SIM Slot Type | 2 nano SIMs + 1 microSD |
| Standby Mode | Dual SIM Dual Standby (DSDS) |
| 2G GSM | 850/900/1800MHz |
| 3G WCDMA | B1/B5/B8 |
| 4G FDD-LTE | B1/B3/B5/B8 |
| 4G TDD-LTE | B38/B40/B41 |
| SAR Value | |
| Head | 0.97 W/kg |
| Body | 0.97 W/kg, |
| BODY | |
| Dimensions | 16.730 × 7.695 × 0.819 cm ( 167.3 x 76.95 x 8.19 mm) |
| Weight | 199g |
| CONNECTIVITY | |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| USB | USB 2.0 |
| GPS | Supported |
| OTG | Supported |
| FM | Supported |
| LOCATION | |
| Location | GPS, BeiDou, GLONASS, Galileo, QZSS |
| SENSORS | |
| Accelerometer | Supported |
| Ambient Light Sensor | Supported |
| Proximity Sensor | Supported |
| E-compass | Supported |
| IN THE BOX | |
| IN THE BOX | Model | Quick Start Guide | USB Cable | Charger | Eject Tool | Phone Case | Protective Film (applied) | Warranty Card |
| Additional Information | |
| Country of Origin | India |
| Generic Name | Mobile phone |
| Net Quantity | 1 unit |
| Name of Manufacturer | vivo Mobile India Private Limited |
| Address of Manufacturer | PLOT NO 8, SECTOR-24, YAMUNA EXPRESSWAY AREA, GAUTAM BUDDHA NAGAR,UTTAR PRADESH – 201310, INDIA |
Related Products
Cyber Green
Star Silver
T5x (5G)
Price range: ₹22,999.00 through ₹26,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Champagne Gold
Midnight Blue
Y05 (4G)
Original price was: ₹22,999.00.₹12,999.00Current price is: ₹12,999.00.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Diamond Green
Rose Red
Y 31 (5G)
Price range: ₹18,999.00 through ₹20,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Elite Black
Mist Blue
Summit Red
X300 (5G)
Price range: ₹75,999.00 through ₹85,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Dune Gold
Elite Black
X300 Pro (5G)
Original price was: ₹119,999.00.₹109,999.00Current price is: ₹109,999.00.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Glacial Teal
Marine Blue
Pronto Purple
T4X (5G)
Price range: ₹15,499.00 through ₹18,499.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page



All Products
T Series
X Series
Y Series