T4 Pro (5G)
- 50MP 3x Periscope Camera
- Snapdragon 7 Gen 4
- Industry’s Leading Water & Dust Protection – IP68 & IP69
- Bezel Less Quad Curved Display
- 6500 mAh Battery & 90W flash charge
- AI Image Expander
Price range: ₹27,999.00 through ₹31,999.00
Guaranteed Safe Checkout
Key Features
Specifications |
|
| Processor | Snapdragon® 7 Gen 4 Mobile Platform |
| RAM | 8GB | 12GB |
| Storage | 128GB | 256GB |
| Battery | 6500 mAh (TYP) |
| Fast Charging | 90W |
| Fingerprint Sensor | In-display fingerprint sensor |
| Color | Nitro Blue | Blaze Gold |
| Operating System | Funtouch OS 15 (4 years of Android OS Updates & 6 years of Security Updates) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.77 inches (17.20 cm) |
| Resolution | 2392 × 1080 |
| Type | AMOLED |
| Touch Screen | Capacitive multi-touch |
| CAMERA | |
| Camera | Rear 50 MP OIS Main +50MP OIS Periscope Telephoto Camera+2 MP Bokeh | Front 32 MP |
| Aperture | Rear f/1.79 (50 MP Main) + f/2.65 (50 MP Periscope Telephoto Camera)+ f/2.4 (2 MP) | Front f/2.45 (32 MP), |
| Flash | Rear flash |
| Scene Modes | Rear camera: snapshot, night scene, portrait, photo, video, high pixel, panorama, ultra-clear document, slow motion, time-lapse photography, super moon, professional, food, underwater photography, dual-view video, dynamic photo, one-shot film camera |
| NETWORK | |
| SIM Slot Type | 2 nano SIMs |
| Standby Mode | Dual SIM Dual Standby (DSDS) |
| 2G GSM | 850/900/1800 MHz |
| 3G WCDMA | B1/B4/B5/B6/B8/B19 |
| 4G FDD-LTE | B1/B3/B4/B5/B8/B18/B19/B26/B28/B66 |
| 4G TDD-LTE | B38/B39/B40/B41/B42 |
| 5G NR band | n1/n3/n5/n8/n28/n38/n40/n41/n66/n77/n78 |
| BODY | |
| Dimensions | 16.353cm ×7.696cm ×0.753cm(Nitro Blue/Blaze Gold) |
| Weight | 192g(Nitro Blue/Blaze Gold) |
| CONNECTIVITY | |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| USB | USB 2.0 |
| GPS | Supported |
| OTG | Supported |
| LOCATION | |
| Location | GPS, BeiDou, GLONASS, Galileo, QZSS |
| SENSORS | |
| Accelerometer | Supported |
| Ambient Light Sensor | Supported |
| Proximity Sensor | Supported |
| E-compass | Supported |
| Gyroscope | Supported |
| IN THE BOX | |
| IN THE BOX | Model | Quick Start Guide | USB Cable | Charger | Eject Tool | Phone Case | Protective Film (applied) | Warranty Card |
| Additional Information | |
| Country of Origin | India |
| Generic Name | Mobile phone |
| Net Quantity | 1 unit |
| Name of Manufacturer | vivo Mobile India Private Limited |
| Address of Manufacturer | PLOT NO 8, SECTOR-24, YAMUNA EXPRESSWAY AREA, GAUTAM BUDDHA NAGAR,UTTAR PRADESH – 201310, INDIA |
Related Products
Cyber Green
Star Silver
T5x (5G)
Price range: ₹22,999.00 through ₹26,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Champagne Gold
Midnight Blue
Y05 (4G)
Original price was: ₹22,999.00.₹12,999.00Current price is: ₹12,999.00.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Arctic White
Twilight Blue
T4 R (5G)
Price range: ₹20,999.00 through ₹24,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Meteor Grey
Phoenix Gold
T4 Ultra (5G)
Price range: ₹37,999.00 through ₹39,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Dreamy White
Mocha Brown
Y31 Pro (5G)
Price range: ₹18,999.00 through ₹20,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Majestic Green
Titanium Silver
Y19e (4G)
Original price was: ₹11,999.00.₹9,999.00Current price is: ₹9,999.00.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page








All Products
T Series
X Series
Y Series