T4 Ultra (5G)
- 50MP Sony 3x periscope camera
- MediaTek dimensity 9300+ processor
- 1.5k quad curved AMOLED Display
- AI features
- 5500mAh Ultra thin BlueVolt Battery
- 3+4 OS Upgrade Policy
Price range: ₹37,999.00 through ₹39,999.00
Guaranteed Safe Checkout
Key Features
Specifications |
|
| Processor | Dimensity 9300+ |
| RAM | 8/12 GB |
| Storage | 256/512 GB |
| Battery | Typical capacity: 5500 mAh (3.86V) |
| Fingerprint Sensor | In-display optical fingerprint sensor |
| Color | Meteor Grey | Phoenix Gold |
| Operating System | Funtouch OS 15 |
| DISPLAY | |
| Size | 16.94 cm (6.67″) |
| Resolution | 2800 × 1260 |
| Type | Capacitive multi-touch |
| Touch Screen | Capacitive multi-touch |
| CAMERA | |
| Camera | Rear camera: 50 MP Sony IMX 921 Main Camera: AF supported; f/1.88 50 MP Sony IMX882 3x Periscope Camera f/2.55 8 MP UW f/2.2 | Front camera: 32 MP HD Selfie Camera; f/2.45 |
| Aperture | Rear f/2.55 (50 MP Periscope) | Front f/2.45 (32 MP), Rear f/1.88 (50 MP main) |
| Flash | Rear Single flash with dual color temperature |
| Scene Modes | Rear: High Resolution, Pano, Ultra HD Document, Slo-mo, Time-lapse, Supermoon, Astro, Pro, Snapshot, Food, Night, Portrait, Photo, Video, Live Photo, Dual View | Front: Night, Portrait, Photo, Video, Live Photo, Dual View |
| NETWORK | |
| SIM Slot Type | 2 nano SIMs |
| Standby Mode | Dual SIM Dual Standby |
| 2G GSM | 850 MHz / 900 MHz / 1800 MHz |
| 3G WCDMA | B1/B4/B5/B8 |
| 4G FDD-LTE | B1/B3/B4/B5/B7/B8/B18/B19/B20/B26/B28/B66 |
| 4G TDD-LTE | B34/B38/B39/B40/B41/B42/B43/B48 |
| 5G NR band | SA:n1/n3/n5/n7/n8/n18/n26/n28F/n38/n40/n41/n48/n66/n77/n78 | NSA: n1/n3/n5/n8/n28/n40/n77/n78 |
| SAR Value | |
| Head | 0.994 W/kg |
| Body | 0.998 W/kg |
| BODY | |
| Dimensions | 16.05 cm × 7.502 cm × 0.743 cm (Meteor Grey) | 16.056 cm × 7.502 cm × 0.745 cm (Phoenix Gold) |
| Weight | About 192g (Meteor Grey); about 193g (Phoenix Gold) |
| CONNECTIVITY | |
| Wi-Fi | 2.4 GHz/5 GHz, WiFi 6 Supported |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| USB | USB 2.0 |
| GPS | Supported |
| OTG | Supported |
| LOCATION | |
| Location | GPS, BeiDou, GLONASS, Galileo, QZSS,NavIC |
| SENSORS | |
| Accelerometer | Supported |
| Ambient Light Sensor | Supported |
| Proximity Sensor | Supported |
| E-compass | Supported |
| Gyroscope | Supported |
| IN THE BOX | |
| IN THE BOX | Model | Quick Start Guide | USB Cable | Charger | Eject Tool | Phone Case | Protective Film (applied) | Warranty Card |
| Additional Information | |
| Country of Origin | India |
| Generic Name | Mobile phone |
| Net Quantity | 1 Unit |
| Name of Manufacturer | vivo Mobile India Private Limited |
| Address of Manufacturer | PLOT NO 8, SECTOR-24, YAMUNA EXPRESSWAY AREA, GAUTAM BUDDHA NAGAR,UTTAR PRADESH – 201310, INDIA |
Related Products
Cosmos Black
Glacier Blue
T5 Pro (5G)
Price range: ₹29,999.00 through ₹33,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Elite Purple
Noble Gold
V60e (5G)
Price range: ₹31,999.00 through ₹35,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Dune Gold
Elite Black
X300 Pro (5G)
Original price was: ₹119,999.00.₹109,999.00Current price is: ₹109,999.00.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Majestic Green
Titanium Silver
Y19e (4G)
Original price was: ₹11,999.00.₹9,999.00Current price is: ₹9,999.00.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Glacial Teal
Marine Blue
Pronto Purple
T4X (5G)
Price range: ₹15,499.00 through ₹18,499.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Prism Blue
Titanium Gold
T4 Lite (5G)
Price range: ₹11,999.00 through ₹14,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page













All Products
T Series
X Series
Y Series