Key Features



Specifications |
|
| Processor | Dimensity 6300 |
| RAM | 4 GB | 6 GB |
| Storage | 64 GB | 128 GB |
| Battery | 6000 mAh |
| Fast Charging | 15W |
| Fingerprint Sensor | Side-mounted capacitive fingerprint sensor |
| Color | Titanium Silver | Majestic Green |
| Operating System | Funtouch OS 15 |
| DISPLAY | |
| Size | 17.1196 cm (6.74 inches) |
| Resolution | 1600 × 720 |
| Type | LCD |
| Touch Screen | Capacitive multi-touch |
| CAMERA | |
| Camera | Rear 13 MP + 0.08 MP | Front 5 MP |
| Aperture | Rear f/2.2 (13 MP) + f/3.0 (0.08 MP) | Front f/2.2 (5 MP) |
| Flash | Rear flash |
| Scene Modes | Rear: Photo, Night, Portrait, Video, Live Photo, Slo-mo, Time-lapse, Pro, Pano, Documents | Front: Photo, Night, Portrait, Video, Live Photo |
| NETWORK | |
| SIM Slot Type | 2 nano SIMs + 1 microSD |
| Standby Mode | Dual SIM Dual Standby (DSDS) |
| 2G GSM | 850/900/1800MHz |
| 3G WCDMA | B1/B5/B8 |
| 4G FDD-LTE | B1/B3/B5/B8/B28B |
| 4G TDD-LTE | B38/B40/B41 |
| 5G NR band | n1/n3/n5/n8/n28B/n40/n77/n78 |
| BODY | |
| Dimensions | 16.730 × 7.695 × 0.819 cm ( 167.3 x 76.95 x 8.19 mm) |
| Weight | 199g |
| CONNECTIVITY | |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| USB | USB 2.0 |
| GPS | Supported |
| OTG | Supported |
| FM | Supported |
| LOCATION | |
| Location | GPS, BeiDou, GLONASS, Galileo, QZSS |
| SENSORS | |
| Accelerometer | Supported |
| Ambient Light Sensor | Supported |
| Proximity Sensor | Supported |
| E-compass | Supported |
| IN THE BOX | |
| IN THE BOX | Model | Quick Start Guide | USB Cable | Charger | Eject Tool | Phone Case | Protective Film (applied) | Warranty Card |
| Additional Information | |
| Country of Origin | India |
| Generic Name | Vivo Mobile India Private Limited |
| Net Quantity | 1 unit |
| Name of Manufacturer | Vivo Mobile India Private Limited |
| Address of Manufacturer | PLOT NO 8, SECTOR 24, YAMUNA EXPRESSWAY AREA, GAUTAMBUDDHA NAGAR, UTTAR PRADESH, 201310 UTTAR PRADESH,India-201310 |
Related Products
Cosmos Black
Glacier Blue
T5 Pro (5G)
Price range: ₹29,999.00 through ₹33,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Midnight Blue
Sunrise Gold
Y11 (5G)
Price range: ₹14,999.00 through ₹16,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Festive Red
Noble Gold
Y51 Pro (5G)
Price range: ₹24,999.00 through ₹27,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Lemon Yellow
Passion Red
V70 (5G)
Price range: ₹45,999.00 through ₹49,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Elite Black
Mist Blue
Summit Red
X300 (5G)
Price range: ₹75,999.00 through ₹85,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Majestic Green
Titanium Silver
Y19e (4G)
Original price was: ₹11,999.00.₹9,999.00Current price is: ₹9,999.00.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page



All Products
T Series
X Series
Y Series