X300 Pro (5G)
- 200MP ZEISS APO Telephoto Camera
- Telephoto Bird Shots
- 4K 120 fps Dolby Vision Video
- All-new OriginOS 6
- 6510 mAh Battery with 90W FlashCharge
Original price was: ₹119,999.00.₹109,999.00Current price is: ₹109,999.00.
Guaranteed Safe Checkout
Key Features
Specifications |
|
| Processor | MediaTek Dimensity 9500 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB |
| Battery | 6510mAh (TYP) |
| Fast Charging | 90W FlashCharge |
| Fingerprint Sensor | 3D ultrasonic single-point fingerprint sensor |
| Color | Dune Gold | Elite Black |
| Operating System | OriginOS 6 |
| DISPLAY | |
| Size | 17.22cm (6.78”) |
| Resolution | Main Screen – 2800 × 1260 (1.5K+) |
| Type | AMOLED |
| Touch Screen | Capacitive multi-touch |
| CAMERA | |
| Camera | Rear: 50MP (OIS) Sony LYT-828 Sensor CIPA 5.5 + 50MP Wide-Angle JN1 AF 119 degree + 200MP Telephoto (OIS) 3.5x Optical Zoom HPB Sensor CIPA 5.5 | Front: 50MP JN1 AF |
| Aperture | Rear: Main f/1.57; Wide-Angle f/2.0; Telephoto f/2.67 |
| Flash | Dual rear flash with single color temperature |
| Scene Modes | Snapshot, Landscape & Night, Portrait, Photo, Video, Portrait Video, Ultra HD Document, Slo-mo, Stage, Time-lapse, Pro, AI Storyboard, Telephoto Bird Shots, ZEISS Mirotar Telephoto Style Bokeh, Telephoto Extender |
| NETWORK | |
| SIM Slot Type | Number of SIM – 2 nano SIMs (SIM1 + SIM2) | SIM1+SIM2/SIM1+eSIM1/eSIM1+eSIM2 |
| Standby Mode | Dual SIM Dual Standby (DSDS) |
| 2G GSM | GSM 850/900/1800/1900 MHz |
| 3G WCDMA | B1/B2/B4/B5/B8 |
| 4G FDD-LTE | B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12/B13/B17/B18/B19/B20/B25/B26/B28/B32/B66/B71 |
| 4G TDD-LTE | B34/B38/B39/B40/B41/B42 |
| 5G NR band | n1/n2/n3/n5/n7/n8/n20/n25/n26/n28/n38/n40/n41/n66/n71/n75/n77/n78/n79 |
| SAR Value | |
| Head | 1.14 W/kg |
| Body | 0.95 W/kg |
| BODY | |
| Dimensions | Thickness in cm : 16.198 cm × 7.548 cm × 0.799 cm (Dune Gold) Thickness in cm : 16.198 cm × 7.548 cm × 0.799 cm (Elite Black) |
| Weight | 226g (Dune Gold) | 226g (Elite Black) |
| Material | Front Glass Back : Glass Fiber Middle : Aluminium Alloy |
| CONNECTIVITY | |
| Wi-Fi | 2.4GHz,5.0GHz, 6.0GHz |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0 |
| USB | USB Type-C, USB 3.2 Gen1 |
| GPS | Supported |
| OTG | Supported |
| LOCATION | |
| Location | GPS, BeiDou, GLONASS, Galileo, QZSS, NavIC, A-GPS, cellular positioning, Wi-Fi positioning |
| SENSORS | |
| Accelerometer | Supported |
| Ambient Light Sensor | Supported |
| Proximity Sensor | Supported |
| E-compass | Supported |
| Gyroscope | Supported |
| IN THE BOX | |
| IN THE BOX | Model | Documentation | Type-C Cable | USB Power Adapter | SIM Ejector | Protective Case | Protective Film (applied) |
| Additional Information | |
| Country of Origin | India |
| Generic Name | Mobile Phone |
| Net Quantity | 1 Unit |
| Name of Manufacturer | vivo Mobile India Private Limited |
| Address of Manufacturer | PLOT NO 8, SECTOR-24, YAMUNA EXPRESSWAY AREA, GAUTAM BUDDHA NAGAR,UTTAR PRADESH – 201310, INDIA |
Related Products
Champagne Gold
Midnight Blue
Y05 (4G)
Original price was: ₹22,999.00.₹12,999.00Current price is: ₹12,999.00.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Seaside Lilac
Stellar Black
X200T (5G)
Price range: ₹59,999.00 through ₹69,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Authentic Black
Passion Red
Sand Beige
V70 Elite (5G)
Price range: ₹51,999.00 through ₹61,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Emerald Blaze
Phantom Grey
T4 (5G)
Price range: ₹22,999.00 through ₹26,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Blaze Gold
Nitro Blue
T4 Pro (5G)
Price range: ₹27,999.00 through ₹31,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Grey
X Fold 5 (5G)
Original price was: ₹159,999.00.₹149,999.00Current price is: ₹149,999.00.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page














All Products
T Series
X Series
Y Series