T4 R (5G)
- Mediatek Dimensity 7400 5G Processor
- India’s Slimmest Quad curve AMOLED Display
- Industry’s Leading Water & Dust Protection – IP68 & IP69
- 4K video recording Front and Rear
- 5700 mAh Battery & 44W flash charge
- AI Erase & Circle to Search
Price range: ₹20,999.00 through ₹24,999.00
Guaranteed Safe Checkout
Key Features
I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
| Processor | MediaTek Dimensity 7400 5G |
| RAM | 8 GB | 12 GB |
| Storage | 128 GB | 256 GB |
| Fast Charging | 44 W |
| Fingerprint Sensor | In-display Optical fingerprint sensor |
| Color | Twilight Blue | Arctic White |
| Operating System | Funtouch OS 15 |
| DISPLAY | |
| Size | 17.19 cm (6.77″) |
| Resolution | 2392 × 1080 |
| Type | AMOLED |
| Touch Screen | Capacitive multi-touch |
| CAMERA | |
| Camera | Rear camera: 50 MP Sony OIS Main Camera: AF supported; f/1.79 2 MP Bokeh Camera: f/2.4 n | Front camera: 32 MP Selfie Camera; f/2.45 |
| Aperture | Rear f/1.79 (50 MP Sony main), Rear f/2.4 (2 MP bokeh) | Front f/2.245 (32 MP), |
| Flash | Rear flash supported |
| Scene Modes | Rear: Night, portrait, photo, video, micro-movie, 50 MP, Supermoon, Pro mode, Food, Dual-view, Live photo, Underwater Photography | Front: Night, Portrait, Photo, Video, Micro Movie, Dual view, Live Photo |
| NETWORK | |
| SIM Slot Type | 2 nano SIMs |
| Standby Mode | 5G + 5G Dual SIM Dual Standby |
| 2G GSM | 850 MHz / 900 MHz / 1800 MHz |
| 3G WCDMA | B1/B4/B5/B8 |
| 4G FDD-LTE | B1/B3/B5/B8/B19/B28B |
| 4G TDD-LTE | B38/B40/B41(2535~2655MHz)/B42 |
| 5G NR band | n1/n3/n5/n8/n28B/n40/n77/n78 |
| BODY | |
| Dimensions | 16.329cm ×7.672cm ×0.739cm (Arctic White) | 16.329cm ×7.672cm ×0.761cm (Twilight Blue) |
| Weight | 183.5 g |
| CONNECTIVITY | |
| Wi-Fi | 2.4 GHz/5 GHz, WiFi 6 Supported |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| USB | USB 2.0 |
| GPS | Supported |
| OTG | Supported |
| LOCATION | |
| Location | GPS, BeiDou, GLONASS, Galileo, QZSS |
| SENSORS | |
| Accelerometer | Supported |
| Ambient Light Sensor | Supported |
| Proximity Sensor | Supported |
| E-compass | Supported |
| Gyroscope | Supported |
| IN THE BOX | |
| IN THE BOX | Model | Quick Start Guide | USB Cable | Charger | Eject Tool | Phone Case | Protective Film (applied) | Warranty Card |
| Additional Information | |
| Country of Origin | India |
| Generic Name | Mobile phone |
| Net Quantity | 1 unit |
| Name of Manufacturer | Vivo Mobile India Private Limited |
| Address of Manufacturer | PLOT NO 8, SECTOR 24, YAMUNA EXPRESSWAY AREA, GAUTAMBUDDHA NAGAR, UTTAR PRADESH, 201310, India-201310 |
Related Products
Blaze Gold
Nitro Blue
T4 Pro (5G)
Price range: ₹27,999.00 through ₹31,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Meteor Grey
Phoenix Gold
T4 Ultra (5G)
Price range: ₹37,999.00 through ₹39,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Elite Purple
Noble Gold
V60e (5G)
Price range: ₹31,999.00 through ₹35,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Elite Black
Mist Blue
Summit Red
X300 (5G)
Price range: ₹75,999.00 through ₹85,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fest Gold
Freestyle White
Nebula Purple
Y400 Pro (5G)
Price range: ₹25,999.00 through ₹27,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Prism Blue
Titanium Gold
T4 Lite (5G)
Price range: ₹11,999.00 through ₹14,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page










All Products
T Series
X Series
Y Series