T4 Lite (5G)
- 6000 mAh High Density Battery
- MediaTek Dimensity 6300 5G processor
- IP64 Water and Dust Resistance
- 1000 nits High Brightness Display
- Smart AI
- 50MP Sony AI Camera
Price range: ₹11,999.00 through ₹14,999.00
Guaranteed Safe Checkout
Key Features



Specifications |
|
| Processor | MediaTek Dimensity 6300 5G |
| RAM | 4 GB | 6 GB | 8 GB |
| Storage | 64GB | 128 GB | 256 GB |
| Battery | 6000 mAh |
| Fingerprint Sensor | Side-mounted fingerprint sensor |
| Color | “Prism Blue | Titanium Gold |
| Operating System | Funtouch OS 15 |
| DISPLAY | |
| Size | 17.13 cm (6.74″) |
| Resolution | 1600 × 720 |
| Type | LCD |
| Touch Screen | Capacitive multi-touch |
| CAMERA | |
| Camera | Rear camera: 50 MP AI Main Camera: AF supported; f/1.8 2 MP Bokeh Camera: f/2.4 | Front camera: 5 MP Selfie Camera; f/2.2 |
| Aperture | Rear f/1.8 (50 MP main), Rear f/2.4 (2 MP bokeh) | Front f/2.2 (5 MP) |
| Flash | Rear flash supported |
| Scene Modes | Rear: Night, Portrait, photo, video, 50 MP, panorama, documents, Slo-mo, Time-lapse, Pro, Live Photo | Front: Night, Portrait, Photo, Video, Live Photo |
| NETWORK | |
| SIM Slot Type | 2 nano SIMs + 1 microSD |
| Standby Mode | 5G + 5G Dual SIM Dual Standby |
| 2G GSM | 850 MHz / 900 MHz / 1800 MHz |
| 3G WCDMA | B1/B4/B5/B8 |
| 4G FDD-LTE | B1/B3/B5/B8/B28B |
| 4G TDD-LTE | B38/B40/B41(2535-2655MHz) |
| 5G NR band | n1/n3/n5/n8/n28B/n38/n40/n77(3300-3800MHz)/n78 |
| SAR Value | |
| Head | 0.91 W/kg |
| Body | 0.88 W/kg |
| BODY | |
| Dimensions | 16.730cm ×7.695cm ×0.819cm |
| Weight | 202 g |
| CONNECTIVITY | |
| Wi-Fi | 2.4 GHz/5 GHz, WiFi 5 Supported |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| USB | USB 2.0 |
| GPS | L1 |
| OTG | Supported |
| FM | Supported |
| LOCATION | |
| Location | GPS, BeiDou, GLONASS, Galileo, QZSS |
| SENSORS | |
| Accelerometer | Supported |
| Ambient Light Sensor | Supported |
| Proximity Sensor | Supported |
| E-compass | Supported |
| IN THE BOX | |
| IN THE BOX | Model | Quick Start Guide | USB Cable | Charger | Eject Tool | Phone Case | Protective Film (applied) | Warranty Card |
| Additional Information | |
| Country of Origin | India |
| Generic Name | Mobile phone |
| Net Quantity | 1 unit |
| Name of Manufacturer | Vivo Mobile India Private Limited |
| Address of Manufacturer | PLOT NO 8, SECTOR 24, YAMUNA EXPRESSWAY AREA, GAUTAMBUDDHA NAGAR, UTTAR PRADESH, 201310 UTTAR PRADESH,India-201310 |
Related Products
Cyber Green
Star Silver
T5x (5G)
Price range: ₹22,999.00 through ₹26,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Authentic Black
Passion Red
Sand Beige
V70 Elite (5G)
Price range: ₹51,999.00 through ₹61,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Diamond Green
Rose Red
Y 31 (5G)
Price range: ₹18,999.00 through ₹20,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Elite Purple
Noble Gold
V60e (5G)
Price range: ₹31,999.00 through ₹35,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fest Gold
Freestyle White
Nebula Purple
Y400 Pro (5G)
Price range: ₹25,999.00 through ₹27,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Glam White
Olive Green
Y400 (5G)
Price range: ₹25,999.00 through ₹27,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page



All Products
T Series
X Series
Y Series