Y 31 (5G)
• Stylish Design
• 6500 mAh Battery with 44W FlashCharge
• India’s leading IP68/69 rating
• 50MP AI Camera
• Smart AI
Price range: ₹18,999.00 through ₹20,999.00
Guaranteed Safe Checkout
Key Features
Specifications |
|
| Processor | Snapdragon 4 Gen 2 |
| RAM | 4 GB | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Battery | 6500 mAh (TYP) |
| Fingerprint Sensor | Side-mounted capacitive fingerprint sensor |
| Color | Diamond Green | Rose Red |
| Operating System | Funtouch OS 15 |
| DISPLAY | |
| Size | 16.96 cm (6.68 inches) |
| Resolution | 1608 × 720 |
| Type | LCD |
| Touch Screen | Capacitive multi-touch |
| CAMERA | |
| Camera | Rear 50 MP + 0.08 MP | Front 8 MP |
| Aperture | Front f/2.0 (8 MP), Rear f/1.8 (50 MP) + f/3.0 (0.08 MP) |
| Flash | Rear flash |
| Scene Modes | Rear: Photo, Night, Portrait, Video, Live Photo, Slo-mo, Time-lapse, Pro, Pano, Documents, 50 MP, Underwater Photography | Front: Photo, Night, Portrait, Video, Live Photo |
| NETWORK | |
| SIM Slot Type | 1 nano SIM + 1 nano SIM / microSD |
| Standby Mode | Dual SIM Dual Standby (DSDS) |
| 2G GSM | 850/900/1800 MHz |
| 3G WCDMA | B1/B5/B8 |
| 4G FDD-LTE | B1/B3/B5/B8/B28B |
| 4G TDD-LTE | B38/B40/B41 |
| 5G NR band | n1/n3/n5/n8/n28B/n40/n77/n78 |
| SAR Value | |
| Head | 1.130 W/kg |
| Body | 0.986 W/kg (body) |
| BODY | |
| Dimensions | 16.614 × 7.701 × 0.839 cm |
| Weight | 209g |
| CONNECTIVITY | |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 |
| USB | USB 2.0 |
| GPS | Supported |
| OTG | Supported |
| LOCATION | |
| Location | GPS, BeiDou, GLONASS, Galileo, QZSS |
| SENSORS | |
| Accelerometer | Supported |
| Ambient Light Sensor | Supported |
| Proximity Sensor | Supported |
| E-compass | Supported |
| IN THE BOX | |
| IN THE BOX | Model | Quick Start Guide | USB Cable | Charger | Eject Tool | Phone Case | Protective Film (applied) | Warranty Card |
| Additional Information | |
| Country of Origin | India |
| Generic Name | Mobile Phone |
| Net Quantity | 1 Unit |
| Name of Manufacturer | vivo Mobile India Private Limited |
| Address of Manufacturer | PLOT NO 8, SECTOR-24, YAMUNA EXPRESSWAY AREA, GAUTAM BUDDHA NAGAR,UTTAR PRADESH – 201310, INDIA |
Related Products
Festive Red
Noble Gold
Y51 Pro (5G)
Price range: ₹24,999.00 through ₹27,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Elite Black
Mist Blue
Summit Red
X300 (5G)
Price range: ₹75,999.00 through ₹85,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fest Gold
Freestyle White
Nebula Purple
Y400 Pro (5G)
Price range: ₹25,999.00 through ₹27,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Majestic Green
Titanium Silver
Y19e (4G)
Original price was: ₹11,999.00.₹9,999.00Current price is: ₹9,999.00.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Majestic Green
Titanium Silver
Y19s (5G)
Price range: ₹12,499.00 through ₹15,499.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Glacial Teal
Marine Blue
Pronto Purple
T4X (5G)
Price range: ₹15,499.00 through ₹18,499.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page









All Products
T Series
X Series
Y Series