T4 (5G)
- India’s Slimmest smartphone with 7300 mAh Battery
- Quad Curved AMOLED Display
- Snapdragon 7s Gen 3 Processor
- 90W Flash Charge
- 5000 nits Local Peak Brightness
- 50MP Sony IMX882 OIS Camera
- 32MP Front Wide Angle Camera
- IR Blaster
Price range: ₹22,999.00 through ₹26,999.00
Guaranteed Safe Checkout
Key Features
Specifications |
|
| Processor | Snapdragon® 7s Gen 3 Mobile Platform |
| RAM | 8 GB | 12 GB |
| Storage | 128 GB | 256 GB |
| Battery | 7300 mAh (TYP) |
| Fast Charging | 90W |
| Fingerprint Sensor | In-display optical fingerprint sensor |
| Color | Emerald Blaze | Phantom Grey |
| Operating System | Funtouch OS 15 |
| DISPLAY | |
| Size | 17.19 cm (6.77 inches) |
| Resolution | 2392×1080 |
| Type | AMOLED |
| Touch Screen | Capacitive multi-touch |
| CAMERA | |
| Camera | Rear 50 MP OIS + 2 MP | Front 32 MP |
| Aperture | Rear f/1.8 (50 MP OIS) + f/2.4 (2 MP) | Front f/2.0 (32MP) |
| Flash | Rear Flash |
| Scene Modes | Rear: Photo, Night, Portrait, Video, Slo-mo, Time-lapse, Pro, Pano, Ultra HD Document, 50 MP, Supermoon | Front: Photo, Portrait, Night, Video |
| NETWORK | |
| SIM Slot Type | 2 nano SIMs |
| Standby Mode | Dual SIM Dual Standby (DSDS) |
| 2G GSM | 850/900/1800Mhz |
| 3G WCDMA | B1/B5/B6/B8/B19 |
| 4G FDD-LTE | B1/B3/B5/B8/B28B |
| 4G TDD-LTE | B38/B40/B41 |
| 5G NR band | n1/n3/n5/n8/n28B/n38/n40/n41/n77/n78 |
| BODY | |
| Dimensions | 16.340cm x7.640cm x0.789cm(Emerald Blaze) | 16.340cm x7.640cm x0.793cm(Phantom Grey) |
| Weight | 199g |
| CONNECTIVITY | |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| USB | USB 2.0 |
| GPS | Supported |
| OTG | Supported |
| LOCATION | |
| Location | GPS, BeiDou, GLONASS, Galileo, QZSS, GNSS |
| SENSORS | |
| Accelerometer | Supported |
| Ambient Light Sensor | Supported |
| Proximity Sensor | Supported |
| E-compass | Supported |
| Gyroscope | Supported |
| IN THE BOX | |
| IN THE BOX | Model | Quick Start Guide | USB Cable | Charger | Eject Tool | Phone Case | Protective Film (applied) | Warranty Card |
| Additional Information | India |
| Country of Origin | |
| Generic Name | Mobile Phone |
| Net Quantity | 1 Unit |
| Name of Manufacturer | Vivo Mobile India Private Limited |
| Address of Manufacturer | PLOT NO 8, SECTOR-24, YAMUNA EXPRESSWAY AREA, GAUTAM BUDDHA NAGAR,UTTAR PRADESH – 201310, INDIA |
Related Products
Cyber Green
Star Silver
T5x (5G)
Price range: ₹22,999.00 through ₹26,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Cosmos Black
Glacier Blue
T5 Pro (5G)
Price range: ₹29,999.00 through ₹33,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Dreamy White
Mocha Brown
Y31 Pro (5G)
Price range: ₹18,999.00 through ₹20,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Majestic Green
Titanium Silver
Y19e (4G)
Original price was: ₹11,999.00.₹9,999.00Current price is: ₹9,999.00.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Grey
X Fold 5 (5G)
Original price was: ₹159,999.00.₹149,999.00Current price is: ₹149,999.00.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Glacial Teal
Marine Blue
Pronto Purple
T4X (5G)
Price range: ₹15,499.00 through ₹18,499.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page













All Products
T Series
X Series
Y Series