Y400 (5G)
- Elegant Design
- Immersive 120Hz AMOLED Display
- Powerful 6000 mAh battery with 90W FlashCharge
- 50 MP Sony Main Camera
- IP68 & IP69 – Underwater Photography
Price range: ₹25,999.00 through ₹27,999.00
Guaranteed Safe Checkout
Key Features



Specifications |
|
| Processor | Snapdragon® 4 Gen 2 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128G | 256G |
| Battery | 6000 mAh (TYP) |
| Fast Charging | 90W |
| Fingerprint Sensor | In-display optical fingerprint sensor |
| Color | Olive Green | Glam White |
| Operating System | Funtouch OS 15 |
| DISPLAY | |
| Size | 16.94 cm (6.67 inches) |
| Resolution | 2400 × 1080 |
| Type | AMOLED |
| Touch Screen | Capacitive multi-touch |
| CAMERA | |
| Camera | Rear 50 MP + 2 MP | Front 32 MP |
| Aperture | Rear f/1.8 (50 MP) + f/2.4 (2 MP) | Front f/2.45 (32 MP) |
| Flash | Rear flash |
| Scene Modes | Rear: Night, Portrait, Photo, Video, 50 MP, Pano, Documents, Slo-mo, Time-lapse, Pro, Dual View, Live Photo, Underwater Photography | Front: Night, Portrait, Photo, Video, Dual View, Live Photo |
| NETWORK | |
| SIM Slot Type | 2 nano SIMs |
| Standby Mode | 5G + 5G Dual SIM Dual Standby |
| 2G GSM | 850/900/1800 MHz |
| 3G WCDMA | B1/B5/B6/B8/B19 |
| 4G FDD-LTE | B1/B3/B4/B5/B8/B18/B19/B26/B28B |
| 4G TDD-LTE | B38/B40/B41 (2535–2655 MHz)/B42/B48 |
| 5G NR band | n1/n3/n5/n8/n28B/n40/n77/n78 |
| SAR Value | |
| Head | 0.99 W/kg |
| Body | 0.80 W/kg |
| BODY | |
| Dimensions | 16.229 × 7.531 × 0.790 cm (Olive Green) | 16.229 × 7.531 × 0.799 cm (Glam White) |
| Weight | 197g (Olive Green) | 198g (Glam White) |
| CONNECTIVITY | |
| Wi-Fi | 2.4 GHz / 5 GHz |
| Bluetooth | Supported |
| USB | USB 2.0 |
| GPS | Supported |
| OTG | Supported |
| LOCATION | |
| Location | GPS, BeiDou, GLONASS, Galileo, QZSS |
| SENSORS | |
| Accelerometer | Supported |
| Ambient Light Sensor | Supported |
| Proximity Sensor | Supported |
| E-compass | Supported |
| Gyroscope | Supported |
| IN THE BOX | |
| IN THE BOX | Model | Quick Start Guide | USB Cable | Charger | Eject Tool | Phone Case | Protective Film (applied) | Warranty Card |
| Additional Information | |
| Country of Origin | India |
| Generic Name | Mobile phone |
| Net Quantity | 1 unit |
| Name of Manufacturer | Vivo Mobile India Private Limited |
| Address of Manufacturer | PLOT NO 8, SECTOR 24, YAMUNA EXPRESSWAY AREA, GAUTAMBUDDHA NAGAR, UTTAR PRADESH, 201310 UTTAR PRADESH,India-201310 |
Related Products
Midnight Blue
Sunrise Gold
Y11 (5G)
Price range: ₹14,999.00 through ₹16,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Festive Red
Noble Gold
Y51 Pro (5G)
Price range: ₹24,999.00 through ₹27,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Authentic Black
Passion Red
Sand Beige
V70 Elite (5G)
Price range: ₹51,999.00 through ₹61,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Meteor Grey
Phoenix Gold
T4 Ultra (5G)
Price range: ₹37,999.00 through ₹39,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Dune Gold
Elite Black
X300 Pro (5G)
Original price was: ₹119,999.00.₹109,999.00Current price is: ₹109,999.00.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Prism Blue
Titanium Gold
T4 Lite (5G)
Price range: ₹11,999.00 through ₹14,999.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page



All Products
T Series
X Series
Y Series